Ankuva Avm. No:14 Bilkent/Ankara Tel::0 (312) 266 66 85 0 (553) 513 03 73 info@bilkentoptik.com

 

Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken konuların başında gözlüğün antirefle olup olmadığını ve ultraviyole engelleyici kaplamasına sahip bulunup bulanmadığını tespit etmek gelir. İşportadan ucuza alınan gözlükler çoğu zaman bu özellikleri taşımamaktadır. Bu gözlüklerin göz sağlığına yarardan çok zararı dokunmaktadır; bu konuda dikkatli davranmak gerekir.

Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken diğer konuları ise ana başlıklar altında şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Alınacak güneş gözlülüğünün ultraviyole ya da morötesi ışınları kestiğine dair bir sertifikası olmalıdır.
  • Satın aldığınız güneş gözlüğünü ışığa karşı tutun; gözlüğü aşağı yukarı oynatın. Böyle yaptığınızda camında dalgalanmalar meydana geliyorsa bu,  gözlük camının kalitesiz olduğunu gösterir.
  • Çizik camlı gözlükleri kullanmayın
  • Güneş gözlüğünü bir uzman yardımıyla yüz şeklinize göre seçin. Yüze tam oturmayan gözlükler gözleri yan kısımlardan sızan zararlı güneş ışınlarıyla karşı karşıya bırakır.
  • Güneş gözlüklerinin cam renginin duman ve kahverengi olmasına dikkat edin. Amber ve turuncu renkte güneş gözlüğü camları, trafik ışıklarının renklerini algılamanızda zorluk çekmenize neden olabilir.
  • Mavi renkli camlar güneş ışınlarının göze daha çok yansımasına neden olduğu için bu renkteki gözlükler de tercih edilmemelidir.

Ultraviyole ( UV )  engelleyici özelliği olmayıp sadece koyu renkli camları olan gözlükler katarakt riskini artırır. Bu gözlükler kullanıldığında gözbebeği genişlemekte ve buna bağlı olarak göze daha fazla UV ışığı girdiği için katarakt riski artmaktadır.

Polarize camlar parlamayı kesmektedir; fakat bu camların UV ışıklara karşı koruyuculuğu yoktur. UV koruması olmayan aynalı camlar da koruyucu değildir.

Güneş gözlüğü çeşitleri nelerdir?

Güneş gözlükleri UVA ve UVB koruma derecesine göre 3 gruba ayrılır:

Kozmetik Güneş Gözlükleri: UVB ışığının %70’ini ve UVA ışığının da %60’a kadarını engeller. Katarakt riski olan kişiler bu gözlükleri kullanmamalıdır.

Genel amaçlı güneş gözlükleri: UVB ışığının en az %95’ini ve UVA ışığının da en az %60’a kadarını engeller.

Özel amaçlı güneş gözlükleri: UVB ışığının en az %99’unu ve UVA ışığının da en az %60’ını engeller. Katarakt riski olan kişiler için en ideal güneş gözlüğü budur. Bu gözlüklerin üstten, alttan ve kenarlardan gelen ışıkları kesebiliyor olması çok önemlidir.

Güneş gözlüğü tek başına yeterli değildir

Güneş gözlüğü aksesuar değil bir sağlık malzemesi olarak kullanılmalıdır. Günümüzde gözlüklerin yanı sıra günlük hayatta sıklıkla kullandığımız lensler bile artık ultraviyole ışınlarını süzebilecek nitelikte hazırlanıyor. Ultraviyole korumalı kontakt lensler, güneş gözlükleriyle birlikte kullanıldığında katarakt riskini azaltıyor. Özellikle gözlük kullanma zorunluluğu olan hastalarda (örneğin miyop, astigmat… )  eğer UV korumalı lens tercih ediliyorsa, lens gözün tamamını örtmediğinden gözlük kullanımı yine gereklidir. Güneş gözlüğü tüm gözü kaplayan ve yanlardan dönen şekilde değilse yukarıdan gelen ışınları önleyemez. Çalışmalar güneş ışınlarının genellikle gözlük kenarından geçerek göze ulaştığını göstermiştir.

Güneş gözlüğü kataraktı engeller mi?

Güneş gözlüğü kullanımı, gözümüzde güneşin yarattığı zararlı ışınlar sonucunda erken yaşlarda ortaya çıkabilen kataraktın oluşumunu da azaltabilir. Katarakt oluşumunda önemli bir etkene sahip güneş ışınlarının olumsuz etkileri insanın 60 -70 yaşları civarında ortaya çıkar; bu yüzden özellikle güneş ışığına gün içinde uzun süre maruz kalanların ( sağlıklı bir gelecek için )   güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmemesi gerekmektedir.

Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmak yanma, batma, kuruluk, sulanma, ışıktan aşırı rahatsız olma, gözkapaklarını açmada zorluk çekme gibi başka şikâyetlere de sebep olmaktadır. Güneş ışığına aşırı maruz kalan ve güneş gözlüğü kullanmayanlarda da gözbebeğine doğru et yürümesi oluşabilir.

Dilimizde çok güzel bir deyim vardır: Gözü gibi bakmak… O kadar ki, göz bizim için yalnızca görmenin değil, yaşamanın ve nefes almanın da temelidir. Bizim için bu derece kıymetli bir yeri olan organımızı korumak ve onu zararlı etkenlerden korumak başlıca amaçlarımızdan biri olmalıdır.

 

 

Copyright © 2015 - Bilkent Optik Designed by Hamdi Efe
 
  Anasayfa Hakkımızda Markalar Videolar Faydalı Bilgiler İletişim English